Zakładając, że uzyskano poprawny radiogram przy 10 mA i 40 s, jaki należy przyjąć czas ekspozycji przy prądzie anodowym 5 mA (pozostałe warunki ekspozycji bez zmian):
Przed przystąpieniem do badań radiograficznych, wady zewnętrzne wyrobu muszą zostać usunięte. Dlaczego ?
Stopień rozpadu (procentowy spadek aktywności) źródła promieniotwórczego gamma po określonym czasie zależy od:
Cieńka metaliczna folia (miedź, aluminium, mosiądz) umieszczona przy źródle, redukująca miękkie promieniowanie, jest znana jako:
Poprawny radiogram uzyskano za pomocą promieniowania X z odległości ogniskowej 90 cm. Jak zmieni się czas ekspozycji, jeżeli odległość ogniskowa zostanie zmniejszona do 45 cm, a pozostałe warunki (z wyjątkiem czasu ekspozycji) nie ulegną zmianie?
Jakkolwiek, mogą być inne powody, dla których w radiografii przemysłowej stosuje się okładki wzmacniające z wolframianu wapnia, to zwykle stosowane są one w celu:
Oddziaływające niekorzystnie na jakość radiogramu promieniowanie rozproszone, powstające w przedmiotach takich jak np. ściany lub podłoga, znajdujących się z tyłu, za błoną (patrząc od strony źródła), to:
Radiometr stanowiący wyposażenie ekipy wykonującej badanie radiograficzne powinienn być wykorzystywany do:
metoda radiograficzna charakteryzuje się lepszą wykrywalnością nieciągłości przestrzennych, a metoda ultradzwiękowa płaskich
metoda radiograficzna charakteryzuje się lepszą wykrywalnością nieciągłości płaskich, a metoda ultradzwiękowa przestrzennych
Obraz fotograficzny zarejestrowany na błonie (po przejściu promieniowania X lub gamma przez materiał) to:
Gęstość optyczna radiogramu D=2 oznacza iż światło negatoskopu po przejściu przez radiogram ulega osłabieniu:
Do którego z niżej wymienionych parametrów jest wprost proporcjonalna efektywność wytwarzania promieniowania X przez material tarczy ?
promieniowanie winno być emitowane z jak największego ogniska optycznego, o ile pozwalają na to inne względy
promieniowanie winno być emitowane z jak najmniejszego ogniska optycznego, o ile pozwalają na to inne względy
Radiogram elementu o grubości 50 mm wykonano stosując odległość ogniskową 500 mm i źródło o średnicy 3 mm. Nieostrość geometryczna wyniesie w tym przypadku:
napięcie anodowe (kV) nie jest istotnym parametrem i może być zmieniane w szerokim zakresie, bez wplywu na jakość radiogramu
Poprawny radiogram elementu stalowego uzyskano przy wykorzystaniu promieniowania X i parametrach Ua=100 kV, Ia=5 mA i czasie ekspozycji 4 min. Ile wyniesie wyniesie czas ekspozycji jeśli napięcie anodowe Ua zostanie podwyższone do 200 kV?
Płyta ołowiana z wycięciem w kształcie badanego przedmiotu lub jego części jest stosowana dla zmniejszenia efektu promieniowania rozproszonego. Przyrząd ten, to:
Fale elektromagnetyczne o bardzo małych długościach, generowane podczas hamowania rozpędzonych elektronów to:
Promieniowanie elektromagnetyczne o małej długości fali, wytwarzane podczas rozpadu substancji promieniotwórczej, to:
"Trening" lampy rentgenowskiej jest bezwzględnie konieczny po dłuższym okresie nie używania aparatu. Przeprowadza się go w celu:
Jeżeli badany przedmiot zawiera duże pęknięcie, wówczas na radiogramie pęknięcie to widoczne będzie jako:
Radiogram uzyskany przy wyższym napięciu anodowym będzie się charakteryzował, w stosunku do radiogramu uzyskanego przy napięciu niższym:
Poprawny radiogram uzyskano za pomocą promieniowania X stosując prąd anodowy lampy rtg 5 mA i czas ekspozycji 12 min. Ile wyniesie czas ekspozycji, jeżeli prąd anodowy zostanie zwiększony do 10 mA, a pozostałe warunki (z wyjątkiem czasu ekspozycji) nie ulega zmianie?
Wykres przedstawiający zależność pomiędzy logarytmem ekspozycji i uzyskaną gęstością optyczną radiogramu nazywamny jest:
Zastosowano wzorzec PN040Fe. Na radiogramie widoczny jest na całej długości czwarty pręcik. Wykrywalność wskaźnikowa wynosi:
Przechowywanie błon w niewłaściwych warunkach może mieć niekorzystny wpływ na ich właściwości, a w szczególności zwiększyć gęstość optyczną zadymienia. Błony winny być przechowywane:
Termin przydatności błon do użycia (wyszczególniony na opakowaniu) minął miesiąc temu. W związku z tym:
przed wykorzystaniem tych błon, należy wykonać próbną ekspozycję oraz sprawdzić gęstość optyczną zadymienia
Wartość wysokiego napięcia i kształt fali wytworzonej przez transformator wysokiego napięcia w lampie rtg nie decyduje o:
Jeżeli na drodze wiązki promieniowania gamma emitowanego przez iryd-192, umieścimy płytę ołowianą o grubości 4 mm, to dawka promieniowania zostanie zmniejszona do wartości około:
Zdarza się, że źródło izotopowe utknie w wężu przesyłowym, a kilkakrotnie podejmowanie próby przesunięcia źródła w położenie ochronne nie dają rezultatu. W razie wytąpienia takiej sytuacji należy:
miejsce wystąpienia awarii radiologicznej zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i o zaistniałej sytuacji powiadomić przełożonych
przy pomocy radiometru zlokalizować miejsce zakleszczenia się źródła i delikatnie opukać wąż przesyłowy
W metodzie eliptycznej źródła promieniowania umieszcza się w pewnej odległości od płaszczyzny przechodzącej przez spoinę. Odległość tę dobiera się:
Najlepsze wyniki w przypadku ręcznej obróbki błon uzyskamy, gdy temperatura roztworu będzie wynosiła:
Poprawnie naświetlony radiogram, wywolany w roztworze wywoływacza o temperaturze 15*C w ciągu 5 minut będzie prawdopodobnie:
Napięcie anodowe (kV), odległość źródło-błona oraz pochłanianie w badanym obiekcie to trzy czynniki wpływające na czas ekspozycji aparatem rtg. Czwartym istotnym czinnikiem wpływającym na czas ekspozycji jest:
Jaka wartość równoważnika dawki może stanowić poważne zagrożenie w przypadku napromienienia całego cała w krótkim czasie:
polepszenia jakości obrazu poprzez zmniejszenie wpływu promieniowania rozproszonego i skrócenia czasu ekspozycji
Wada oznaczana umownie Db nie występuje w złączach spawanych, których rowek spawalniczy ukosowany jest na:
Gdy wykonujemy badanie radiograficzne przy użyciu aparatu gammagraficznego ze źródłem promieniowania o dużej wydajności promieniowania, wówczas najbezpieczniejszy sposób sterowania źródłem to;
bezpośrednio przez personel wyposażony w specjalne ubranie zabezpieczające i pod warunkiem, że stosowany jest kolimator
Technologia badania zakładała zastosowanie błony Structurix D4. Operator samowolnie zdecydował, że w jej miejsce zastosuje błonę Structurix D7 (bo czas ekspozycji będzie krótszy). Czy wolno mu było postąpić w ten sposób ?
Wykres przedstawiający zależność pomiędzy grubością materiału, napięciem anodowym (kV) i ekspozycją nazywamy:
Geometria układu, ruchu oraz kontakt błony z okładkami wzmacniającymi są to trzy czynniki, które w radiografii oddziaływają na:
zmniejsza narażenie obsługi i osób postronnych na promieniowanie jonizujące i zmniejsza udział promieniowania rozproszonego
Metodą ultradzwiękową stwierdzono, że w spoinie prawdopodobnie występuje przyklejenie brzegowe. W celu potwierdzenia podejrzeń zlecono wykonanie badania radiograficznego. Jaki powinien być kierunek wiązki promieniowania, aby z najwiekszym prawdopodobieństwem ujawnić tę wadę ?
równolegle do krawędzi rowka spawalniczego, przy której podejrzewa się przyklejenie, tj. powinna być odchylona od normalnej o kąt wynoszący około 30 stopni