Lek Covid Edition 1

1 / 12

Chooba Fabriego dotyczy jakiego narządu?

Choroba Fabry’ego to wrodzona wada genetyczna, którą powoduje niedobór enzymu o nazwie alfa-galaktozydaza A

Na pełny obraz choroby składa się wiele objawów i nieprawidłowości różnych narządów:

-na skórze występują liczne grudki różnej wielkości, koloru od ciemnoczerwonego do brunatnoczarnego, określane mianem angiokeratoma. Mogą być obecne w każdym regionie ciała, ale zwykle najliczniejsze są na pośladkach, udach, pachwinach oraz podbrzuszu. Są to zmiany głównie kosmetyczne, niesprawiające dolegliwości i niegrożące powikłaniami. Innym objawem ze strony skóry jest zmniejszone pocenie się.
-choroba nerek, która objawia się początkowo białkomoczem i z czasem prowadzi do niewydolności nerek i konieczności leczenia nerkozastępczego. Objawy choroby nerek zwykle pojawiają się w drugiej i trzeciej dekadzie życia.
-objawy ze strony mózgu o różnym charakterze. Najbardziej typowe i niebezpieczne są udary mózgu, które występują zwykle w czwartej dekadzie życia, jednak mogą występować wcześniej. Inne zaburzenia neurologiczne to napadowe bóle kończyn (opisane wyżej) oraz zaburzenia psychiczne lub zaburzenia osobowości.
-objawy choroby serca, które zwykle pojawiają się w czwartej dekadzie życia. Może to być choroba niedokrwienna serca, przerost serca, zaburzenia rytmu serca lub niewydolność serca.
-objawy ze strony oczu. Zwykle są to zmętnienia soczewki, a nawet wczesna zaćma.
-objawy choroby przewodu pokarmowego, zwykle biegunki, ale mogą występować bóle brzucha, nudności i wymioty.

Dalej