Ania z Zielonego Wzgórza - test

Sprawdź, co zapamiętałeś z książki kanadyjskiej autorki Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"! Możesz spodziewać się pytań o:

- Kto już na początku powieści nazywa Anię dla żartu marchewką?
- Co zrobiła Ania, by pozbyć się znienawidzonego koloru swoich włosów?
- Co dodała dziewczynka do ciasta zamiast wanilii?

Rozwiąż test i przekonaj się, jak wiele zapamiętałeś z tej powieści!

Wiedza w pigułce

Jakie były najważniejsze postacie w powieści "Ania z Zielonego Wzgórza"?

Szkoła podstawowa

"Ania z Zielonego Wzgórza" to jedna z najbardziej uroczych i ukochanych powieści dla młodzieży, a jej postacie wzbudzają wiele emocji. Oto niektórzy bohaterowie:

- Ania Shirley - główna bohaterka, sierota o rudych włosach i niezwykle bujnej wyobraźni. Jest wrażliwa, pełna życia i energii. Początkowo jej życie nie należy do łatwych, wszystko zmienia się po przybyciu do Avonlea, gdzie rudowłosa, nieprzeciętnie inteligentna dziewczynka szybko staje się nieodłączną częścią tamtejszej społeczności.

- Maryla Cuthbert - surowa, ale sprawiedliwa i serdeczna starsza kobieta, która wraz ze swoim bratem Mateuszem postanawia adoptować chłopca do pomocy w gospodarstwie. Przez pomyłkę Cuthbertowie dostają Anię. Mimo początkowych wątpliwości, Maryla odkrywa w sobie uczucia i przywiązuje się do dziewczynki.

- Mateusz Cuthbert - cichy i nieśmiały brat Maryli, małomówny samotnik. Ludzie uważają go za dziwaka, ale cenią za jego gospodarność. Od początku czuje głęboki sentyment do Ani i często jest jej sprzymierzeńcem w domu.

- Diana Barry - najlepsza przyjaciółka Ani i jej "bratnia dusza". Jest spokojna, lojalna i nieco nieśmiała, stanowi doskonałe uzupełnienie żywiołowej i impulsywnej Ani. Potrafi zachować zdrowy rozsądek, jednak Ani często udaje się namówić ją do udziału w swych szalonych pomysłach.

- Gilbert Blythe - rówieśnik Ani, jest obiektem westchnień wielu dziewcząt. Kiedy pierwszego dnia szkoły żartobliwie nazywa Anię „marchewką”, przekreśla swoje szanse na jej sympatię. Z czasem jednak staje się jej bliskim przyjacielem, a potem wielką miłością.

- Pani Małgorzata Linde - sąsiadka Cuthbertów, która jest dobrze zorientowana w lokalnych plotkach Avonlea i nie krępuje się wyrażać swojego zdania na każdy temat.

Duże znaczenie w powieści ma również panna Muriel Stacy, nowa nauczycielka w Avonlea, która zachęca Anię do dalszej nauki w seminarium nauczycielskim w Charlottetown. Inne koleżanki ze szkoły Ani to Ruby Gillis, Józia Pye i Janka Andrews.