"Hobbit, czyli tam i z powrotem" - Test z Lektury

Przed Tobą test z lektury "Hobbit, czyli tam i z powrotem" (J.R.R. Tolkien). Test składa się z 12 pytań o zróżnicowanym poziomie trudności.

"Hobbit" to powieść fantasy dla dzieci autorstwa J.R.R. Tolkiena. Opowiada historię hobbita o imieniu Bilbo Baggins, który zostaje wciągnięty w niezwykłą przygodę przez czarodzieja Gandalfa oraz krasnoludów dowodzonych przez Thorina. Ich celem jest odzyskanie skarbu, który został skradziony przez smoka Smauga i ukryty w Górze Samotności. Gandalf przedstawia mapę z zaznaczonymi sekretnymi drzwiami prowadzącymi do Góry i prosi Bilbo, aby ten służył jako włamywacz. Pomimo niepewności, hobbit ostatecznie zgadza się dołączyć...

Czy po przeczytanej lekturze z łatwością odpowiesz na pytania takie jak:

- Ilu członków liczy sobie grupa krasnoludów, do której przyłącza się Bilbo?
- Jaka była rola Bilba w wyprawie?
- W jakich okolicznościach Bilbo spotkał Golluma?
- W jaki sposób zginął smok Smaug?
- Jaką moc dawał pierścień, który Bilbo przejął od Golluma?

Sprawdź, co wiesz o perypetiach Bilba Bagginsa i jego wesołej krasnoludzkiej kompanii!

Wiedza w pigułce

Czym jest Śródziemie z opowieści J.R.R. Tolkiena?

Szkoła podstawowa

Śródziemie to stworzony przez brytyjskiego autora J.R.R. Tolkiena wyimaginowany kontynent, który stał się tłem dla "Hobbita", "Silmarilliona" oraz "Władcy Pierścieni". Ten fikcyjny świat jest zamieszkany przez różnorodne rasy, takie jak Elfy, Ludzie, Krasnoludy, Hobbitowie i Orkowie, z których każda posiada swoją unikalną kulturę oraz historię, i rozciąga się od spokojnej krainy Shire do niebezpiecznej krainy Mordoru. Tolkien, będący z zawodu filologiem, stworzył wiele języków dla Śródziemia, z których najbardziej rozwinięte są języki elfickie, Quenya i Sindarin. Historia Śródziemia jest podzielona na kilka er, charakteryzujących się ważnymi bitwami i zmianami władzy. Główne tematy w opowieściach Tolkiena dotyczą konfliktu dobra ze złem, przemijającej natury czasu i kuszącej mocy władzy.

źródło: Wikipedia