"Katarynka" - Test z Lektury

Test z lektury "Katarynka" (Bolesław Prus). Test składa się z 12 pytań o zróżnicowanym poziomie trudności.

Nowela "Katarynka" została osadzona w XIX-wiecznej Warszawie. Główny bohater, pan Tomasz, starszy, kulturalny, elegancki mężczyzna, z zawodu prawnik, często spaceruje ulicą Miodową. Choć odnosił sukcesy zawodowe, życie uczuciowe nie rozpieszczało go. Po kilku nieudanych związakach z kobietami zdecydował, że będzie samotny.
Pan Tomasz miał pasje, takie jak muzyka czy sztuka, istniał dźwięk, którego nie mógł znieść – melodia katarynki. Zawsze unikał kataryniarzy i ich muzyki.
Pewnego dnia do mieszkania obok wprowadziły się dwie kobiety wraz z małą, ośmioletnią dziewczynką, która, jak zauważył pan Tomasz, była niewidoma.
Kiedy pewnego razu usłyszał grającą katarynkę z sąsiedniego podwórza, początkowo był zirytowany, bo miał ważne sprawy do załatwienia. Kiedy jednak zobaczył radość niewidomej dziewczynki na dźwięki katarynki, zmienił zdanie. Od tej pory zachęcał kataryniarza do codziennego grania dla małej i zdecydował się wesprzeć jej leczenie okulistyczne.

Co dzieje się na końcu utworu? Sprawdź, jak dobrze pamiętasz tę lekturę!

Wiedza w pigułce

Jaki był Pan Tomasz z noweli "Katarynka"?

Szkoła podstawowa

Pan Tomasz, główny bohater "Katarynki", to elegancki, zamożny prawnik i stary kawaler o wyrafinowanym guście artystycznym. Pomimo swojego statusu społecznego i zamożności nie miał szczęścia w miłości i nigdy dobrze nie ulokował swoich uczuć. Z biegiem lat skupił się na urządzaniu swojego mieszkania i zrobił z niego niemalże galerię sztuki. Od trzydziestu lat, codziennie, spacerowym krokiem przemierzał ulice Warszawy, konkretnie odcinek łączący plac Krasińskich z ulicą Senatorską.
Była jedna rzecz, której pan Tomasz nienawidził - dźwięk katarynki. Był on skłonny płacić swojemu stróżowi, żeby tylko nie wpuszczał kataryniarzy na podwórko. Dzięki temu mógł nadal wieść spokojne życie, czytając książki i paląc fajkę.

Gdy do mieszkania obok wprowadza się niewidoma dziewczynka, której największą radością jest właśnie dźwięk grającej katarynki, nastawienie mężczyzny zmienia się. Świadczy to o jego wrażliwości, zdolności do empatii i gotowości do stawiania potrzeb innych ponad własne.