"Chłopcy z Placu Broni" - Test z Lektury

"Chłopcy z placu broni" to węgierska powieść dla młodzieży napisana przez Ferenca Molnára. Akcja książki rozgrywa się w Budapeszcie na początku XX wieku i śledzi losy grupy chłopców, którzy stawiają czoła rywalizującemu gangowi, by bronić swojego placu. Poprzez ich przygody i konflikty, Molnár ukazuje uniwersalne tematy dojrzewania, przyjaźni, honoru oraz lojalności.

Na czele grupy Chłopców z Placu Broni stoi Janosz Boka, natomiast Nemeczek, główny bohater powieści, jest najmniej szanowanym i jedynym szeregowym członkiem. Rywalizującą z nimi grupę Czerwonych Koszul prowadzi Feri Acz, a wśród jej członków znajdują się Sebenicz, bracia Pastorowie oraz Wendauer.

Przed Tobą test z lektury "Chłopcy z Placu Broni" (Ferenc Molnar). Test składa się z 12 pytań.

Czy wiesz, kto został wybrany przewodniczącym Chłopców z Placu Broni? Jak miał na imię Nemeczek? Sprawdź, czy dobrze znasz tę węgierską powieść dla młodzieży!

Wiedza w pigułce

Jaki jest najważniejszy wątek powieści "Chłopcy z Placu Broni"?

Szkoła podstawowa

Powieść opisuje przygody Ernesta Nemeczka - najmniej poważanego członka grupy Chłopców z Planu Broni. Nemeczek podczas zwiadów w ogrodzie botanicznym, terytorium wrogiej grupy Czerwonych Koszul, przeziębia się, a potem dostaje zapalenia płuc po „kąpieli” zaserwowanej mu przez drużynę wroga. Mimo choroby chłopiec ucieka z domu i uczestniczy w kluczowej bitwie, przyczyniając się do zwycięstwa swoich. Po bitwie zostaje zaniesiony do domu przez swojego przywódcę, Janosza Bokę, i wkrótce umiera. Choć Plac Broni zostaje niebawem sprzedany pod budowę domu, chłopcy pocieszeni są myślą, że Nemeczek, który oddał za niego życie, nie zobaczył tej straty.