"Opowieść wigilijna" - Test z Lektury

Przed Tobą test z lektury "Opowieść wigilijna" (Charles Dickens). Test składa się z 12 pytań, pojawią się w nim zagadnienia takie jak:

- Jak nazywał się zmarły wspólnik Scrooge’a?
- Jaka kara spotkała Marleya, o czym opowiada Scrooge’owi jego duch?
- Jaki świąteczny prezent Scrooge wysłał Cratchitom?
- Jak Scrooge spędził ostatecznie święta?

Historia Charlesa Dickensa jest utrzymana w stylu wiktoriańskim i opisuje głębokie przemiany skąpca Ebenezera Scrooge'a, które mają miejsce w noc wigilijną. Scrooge to samotnik skupiony tylko w pomnażaniu swojego bogactwa i nielubiący ludzi. W noc wigilijną nawiedza go duch Jakuba Marleya, jego zmarłego wspólnika w interesach, który nosi na sobie łańcuch win symbolizujący jego grzechy. Marley próbuje ostrzec Scrooge'a przed podobnym losem i pokazać mu, że istnieje jeszcze szansa na zmianę...

Rozwiąż test z opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" i sprawdź, jak dobrze pamiętasz tę lekturę!

Wiedza w pigułce

W jakich okolicznościach powstała "Opowieść wigilijna"?

Szkoła podstawowa

W połowie 1843 roku Dickens zaczął odczuwać problemy finansowe. Jego żona była wówczas w ciąży z ich piątym dzieckiem. Zyski ze sprzedaży jego poprzednich powieści malały, a autor miał dodatkowo długi karciane, które wymagały spłaty.

W październiku 1843 roku Dickens zaczął pisać "Opowieść wigilijną". Michael Slater, biograf Dickensa, opisuje tę książkę jako "napisaną w białej gorączce". Utwór został ukończony w ciągu sześciu tygodni, a ostatnie strony zostały napisane na początku grudnia. Podczas pracy nad opowiadaniem pisarz często spacerował nocami po Londynie, pokonując po 24-32 kilometry. Siadając do pisania, "płakał, śmiał się i znów płakał, i ekscytował się w bardzo niezwykły sposób".

Ostatecznie opowiadanie ukazało się 19 grudnia 1843 roku i było niespodziewanym sukcesem Charlesa Dickensa. Pierwszy nakład wyniósł 6 tysięcy egzemplarzy i został wyprzedany w ciągu zaledwie trzech dni.

Charles Dickens napisał "Opowieść wigilijną" również z zamiarem poruszenia problemów społecznych i ekonomicznych swojej epoki. Miała ona zwrócić uwagę na sytuację niższych klas społecznych oraz podkreślić znaczenie współczucia, hojności i społecznej odpowiedzialności.

źródło: Wikipedia