Test z Lektury Quo vadis

Quo vadis to powieść osadzona w realiach historycznych Rzymu w latach 63-68 n.e., ukazująca ostatnie lata rządów cesarza Nerona. Wśród postaci historycznych znajdziemy Nerona, jego ukochaną Akte, św. Piotra oraz Petroniusza, przedstawionego jako wujka głównego bohatera - Winicjusza. Postaci fikcyjne wymyślone przez autora to Marek Winicjusz, Ligia, Ursus, Glaukus i Eunice.

Przed Tobą test wiedzy z lektury Quo vadis, Henryk Sienkiewicz. Test składa się z 15 pytań, oto przykładowe:

- Co oznacza łaciński zwrot „Quo vadis, Domine?”
- Do jakiej warstwy społecznej należał Petroniusz?
- W czyim domu wychowywała się córka króla Ligów, rzymska zakładniczka, Ligia Kallina?
- Czym odznaczał się Ursus?

Rozwiąż quiz z "Quo vadis" i sprawdź, ile pamiętasz z tej powieści historycznej z czasów Nerona!

Wiedza w pigułce

Co oznacza tytuł powieści "Quo vadis"?

Liceum

Tytuł "Quo vadis: Powieść z czasów Nerona" nawiązuje do legendy dotyczącej św. Piotra. "Quo vadis?" w łacinie oznacza "Dokąd idziesz?".

Według legendy, podczas prześladowań chrześcijan w Rzymie za czasów cesarza Nerona, św. Piotr postanowił opuścić miasto, aby uniknąć męczeństwa. Na drodze, gdy opuszczał miasto, spotkał Jezusa Chrystusa, który zmierzał w przeciwnym kierunku. Św. Piotr zapytał Go: "Quo vadis, Domine?" ("Dokąd idziesz, Panie?"). Chrystus odpowiedział, że idzie do Rzymu, aby ponownie zostać ukrzyżowanym. Ten moment był dla św. Piotra objawieniem i przypomnieniem o swoim powołaniu, w wyniku czego postanowił wrócić do Rzymu i stawić czoła swojemu przeznaczeniu jako męczennik.

Henryk Sienkiewicz wykorzystał ten motyw w tytule swojej powieści, aby ukazać ducha nieugiętości i poświęcenia pierwszych chrześcijan w obliczu prześladowań.