Test z Lektury Opowieść wigilijna

Test wiedzy z lektury Opowieść wigilijna, Charles Dickens. Test składa się z 15 pytań o zróżnicowanym poziomie trudności. Czy odpowiesz na pytania takie jak:

- Jak nazywał się główny bohater utworu?
- Co stanowiło najwyższą wartość w życiu Scrooge’a?
- Kim był Jakub Marley?
- Co pokazał Ebenezerowi Duch Przyszłych Wigilii?
- Kim była Fanny, okazująca Ebenezerowi w dzieciństwie i młodości najwięcej uczucia?

Rozwiąż quiz z lektury Opowieść wigilijna i sprawdź, ile pamiętasz z tego bożonarodzeniowego opowiadania Charlesa Dickensa!

Wiedza w pigułce

W jakich okolicznościach powstała "Opowieść wigilijna"?

Szkoła podstawowa

W połowie 1843 roku Dickens zaczął odczuwać problemy finansowe. Jego żona była wówczas w ciąży z ich piątym dzieckiem. Zyski ze sprzedaży jego poprzednich powieści malały, a autor miał dodatkowo długi karciane, które wymagały spłaty.

W październiku 1843 roku Dickens zaczął pisać "Opowieść wigilijną". Michael Slater, biograf Dickensa, opisuje tę książkę jako "napisaną w białej gorączce". Utwór został ukończony w ciągu sześciu tygodni, a ostatnie strony zostały napisane na początku grudnia. Podczas pracy nad opowiadaniem pisarz często spacerował nocami po Londynie, pokonując po 24-32 kilometry. Siadając do pisania, "płakał, śmiał się i znów płakał, i ekscytował się w bardzo niezwykły sposób".

Ostatecznie opowiadanie ukazało się 19 grudnia 1843 roku i było niespodziewanym sukcesem Charlesa Dickensa. Pierwszy nakład wyniósł 6 tysięcy egzemplarzy i został wyprzedany w ciągu zaledwie trzech dni.

Charles Dickens napisał "Opowieść wigilijną" również z zamiarem poruszenia problemów społecznych i ekonomicznych swojej epoki. Miała ona zwrócić uwagę na sytuację niższych klas społecznych oraz podkreślić znaczenie współczucia, hojności i społecznej odpowiedzialności.

źródło: Wikipedia