Test z Lektury "Akademia pana Kleksa" - Poziom Trudny

Jan Brzechwa, "Akademia pana Kleksa" - test z lektury na poziomie trudnym.

Głównym bohaterem powieści jest dwunastoletni Adam Niezgódka. Chłopiec często spóźnia się do szkoły, jest nieporadny, upuszcza wszystko i nic mu się nie udaje. Pewnego dnia przylatuje do niego szpak Mateusz z zaproszeniem od Ambrożego Kleksa. Adaś rozpoczyna naukę w Akademii Pana Kleksa, szybko odkrywa swoje talenty oraz przeżywa niesamowite przygody.

W tym quizie zapytamy m.in. o:
- Przy jakiej ulicy mieściła się Akademia?
- W jaki sposób szpak Mateusz trafił w ręce Ambrożego Kleksa?
- Co dzieje się ze snami chłopców, odbijającymi się nocą w specjalnych lusterkach?
- Gdzie Adaś znalazł pana Kleksa po przybyciu Anatola i Alojzego?

Rozwiąż test z lektury "Akademia pana Kleksa" i sprawdź, czy zdołasz odpowiedzieć na te 12 pytań!

Wiedza w pigułce

Kim był Mateusz z Akademii Pana Kleksa?

Szkoła podstawowa

Mateusz to uczony szpak mówiący ludzkim głosem, którego charakterystyczną cechą jest wymawianie jedynie końcówek wyrazów. Jest bliskim towarzyszem Pana Kleksa i jego zastępcą na lekcjach. Codziennie budzi uczniów akademii o 5 rano.

Mateusz opowiedział Adasiowi, że jest zaczarowanym księciem, który jako chłopiec zastrzelił króla wilków. Na jego nodze pojawiła się rana, którą wyleczył tajemniczy doktor Paj-Chi-Wo. Mateusz otrzymuje od doktora czarodziejską czapkę Bogdychanów, dzięki której zamienia się w ptaka i ucieka z pałacu opanowanego przez wilki. Nie może powrócić do ludzkiej postaci ze względu na zgubiony guzik czapki.

Na końcu powieści dowiadujemy się jednak, że ta historia była zmyślona. Mateusz przemienia się w eleganckiego pana o szpakowatych włosach, który okazuje się być samym autorem powieści - Janem Brzechwą.