"Akademia pana Kleksa" - Test z Lektury

Przed Tobą test z lektury "Akademia pana Kleksa" (Jan Brzechwa). Test składa się z 12 pytań.

Akademia pana Kleksa to książka przedstawiająca historię 12-letniego chłopca, Adasia Niezgódki. Po serii niepowodzeń i pechowych zdarzeń, rodzice postanawiają wysłać chłopca do Akademii Pana Kleksa.

Tam rozpoczyna się trwająca rok przygoda. Chłopiec uczy się niezwykłych rzeczy wraz z dwudziestoma trzema innymi chłopcami, a wszyscy noszą imiona zaczynające się na literę A. Uczniami opiekuje się sam pan Kleks, stosując niekonwencjonalne metody nauczania. Pomaga mu Mateusz, uczony szpak, który budzi chłopców o 5 rano.

A teraz czas na Ciebie! Czy będziesz wiedział:
- Co znajduje się na trzecim piętrze Akademii?
- Kim w rzeczywistości jest szpak Mateusz?
- Co się dzieje z panem Kleksem codziennie o północy?
- Co jest brane pod uwagę podczas przyjmowania chłopców do Akademii?

Rozwiąż test z lektury "Akademia pana Kleksa" i sprawdź, co pamiętasz z tej książki!

Wiedza w pigułce

Kim był Mateusz z Akademii Pana Kleksa?

Szkoła podstawowa

Mateusz to uczony szpak mówiący ludzkim głosem, którego charakterystyczną cechą jest wymawianie jedynie końcówek wyrazów. Jest bliskim towarzyszem Pana Kleksa i jego zastępcą na lekcjach. Codziennie budzi uczniów akademii o 5 rano.

Mateusz opowiedział Adasiowi, że jest zaczarowanym księciem, który jako chłopiec zastrzelił króla wilków. Na jego nodze pojawiła się rana, którą wyleczył tajemniczy doktor Paj-Chi-Wo. Mateusz otrzymuje od doktora czarodziejską czapkę Bogdychanów, dzięki której zamienia się w ptaka i ucieka z pałacu opanowanego przez wilki. Nie może powrócić do ludzkiej postaci ze względu na zgubiony guzik czapki.

Na końcu powieści dowiadujemy się jednak, że ta historia była zmyślona. Mateusz przemienia się w eleganckiego pana o szpakowatych włosach, który okazuje się być samym autorem powieści - Janem Brzechwą.