Test z Lektury Akademia pana Kleksa (część I)

Test wiedzy z lektury Akademia pana Kleksa, Jan Brzechwa. Test składa się z 15 pytań.

Przy jakiej ulicy znajdował się budynek Akademii? Jak miał na imię inteligentny gadający szpak? Do baśni którego autora wysłał Adasia pan Kleks po zapałki? W jaki sposób szpak Mateusz trafił do Akademii?

Sprawdź, ile pamiętasz z tej powieści!

Wiedza w pigułce

Kim był Mateusz z Akademii Pana Kleksa?

Szkoła podstawowa

Mateusz to uczony szpak mówiący ludzkim głosem, którego charakterystyczną cechą jest wymawianie jedynie końcówek wyrazów. Jest bliskim towarzyszem Pana Kleksa i jego zastępcą na lekcjach. Codziennie budzi uczniów akademii o 5 rano.

Mateusz opowiedział Adasiowi, że jest zaczarowanym księciem, który jako chłopiec zastrzelił króla wilków. Na jego nodze pojawiła się rana, którą wyleczył tajemniczy doktor Paj-Chi-Wo. Mateusz otrzymuje od doktora czarodziejską czapkę Bogdychanów, dzięki której zamienia się w ptaka i ucieka z pałacu opanowanego przez wilki. Nie może powrócić do ludzkiej postaci ze względu na zgubiony guzik czapki.

Na końcu powieści dowiadujemy się jednak, że ta historia była zmyślona. Mateusz przemienia się w eleganckiego pana o szpakowatych włosach, który okazuje się być samym autorem powieści - Janem Brzechwą.