Test z Lektury "Zemsta" - Poziom Trudny

Aleksander Fredro, "Zemsta" - test z lektury na poziomie trudnym.

"Zemsta" to komedia Aleksandra Fredry w czterech aktach, powstała około 1833 roku. Główną oś fabuły tej komedii stanowi spór Rejenta Milczka, właściciela jednej połowy zamku, z Cześnikiem Raptusiewiczem, mieszkańcem drugiej połowy zamku. Sytuację komplikuje fakt, że syn Rejenta, Wacław, jest zakochany w Klarze - bratanicy Cześnika... Czy ta historia może mieć szczęśliwy finał?

Czy będziesz wiedział, wedle jakiej mody najchętniej ubierał się Papkin? Gdzie miała znajdować się trucizna, której obawiał się Papkin? Co składało się na majątek, który Papkin zapisał w testamencie Klarze?
Sprawdź, czy zdołasz odpowiedzieć na te 12 pytań!

Wiedza w pigułce

Co było inspiracją dla Fredry do napisania "Zemsty"?

Szkoła podstawowa

Utwór "Zemsta" powstał w 1833 roku, a inspiracją do napisania go był dokument odkryty przypadkowo przez Fredrę w zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Zamek stał się częścią posagu jego żony, a znaleziony dokument opowiadał historię wcześniejszych właścicieli.

Zamek był własnością dwóch skłóconych ze sobą rodów - dolna część należała do Firlejów, zaś górna do Skotnickich. Piotr Firlej, na którego losach wzorowana była postać Cześnika, dokuczał Janowi Skotnickiemu, pierwowzorowi Rejenta. W odpowiedzi na to Skotnicki skierował rynny w stronę zabudowań Firleja. Wtedy Firlej napadł na robotników Skotnickiego, którzy naprawiali mury górnej części zamku, niszcząc przy tym rynny. Skotnicki pozwał Firleja do sądu i wygrał. Jednak prawdziwy koniec ich sporom dał ślub Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką w 1630 roku.