"Zemsta" - Test z Lektury

Test z lektury "Zemsta" (Aleksander Fredro). Test składa się z 12 pytań.

"Zemsta", komedia Fredry w czterech aktach, wydana w 1838 roku, przedstawia historię dwóch sąsiadów mieszkających w tym samym zamku, przedzielonych od siebie murem.

Cześnik Maciej Raptusiewicz, właściciel jednej części zamku, stawia się wyżej w hierarchii społecznej niż jego sąsiad. Jego nazwisko odzwierciedla impulsywny charakter - jest porywczy, trudny w międzyludzkich relacjach i pełen szlacheckiej buty. Gotów jest użyć przemocy, by zrealizować swoje cele.

Rejent Milczek, właściciel drugiej połowy zamku, wydaje się przeciwieństwem Cześnika - ma spokojne i milczące usposobienie. Chociaż zewnętrznie grzeczny, jest uparty, mściwy i chciwy. Dąży do zemsty na Cześniku, planując zarazem zyskowny ślub swojego syna, Wacława, z Podstoliną, na której majątek liczy także Cześnik. Jego motto brzmi: „Niech się dzieje wola nieba, Z nią się zawsze zgadzać trzeba”.

Młodzi bohaterowie - Wacław oraz Klara, bratanica Cześnika, wiedzą, że konflikt ich opiekunów wyklucza ich małżeństwo... Czy pomoże im podstęp?

Rozwiąż test z lektury i sprawdź, czy będziesz wiedział:
- Jakim charakterystycznym powiedzonkiem posługiwał się Cześnik?
- Co jest symbolem sporu między Cześnikiem a Rejentem?
- Dlaczego Papkin decyduje się spisać testament?
- Jakie dzikie zwierzę Papkin miał ujarzmić na życzenie Klary?

Sprawdź, czy dobrze znasz tę przewrotną komedię!

Wiedza w pigułce

Co było inspiracją dla Fredry do napisania "Zemsty"?

Szkoła podstawowa

Utwór "Zemsta" powstał w 1833 roku, a inspiracją do napisania go był dokument odkryty przypadkowo przez Fredrę w zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Zamek stał się częścią posagu jego żony, a znaleziony dokument opowiadał historię wcześniejszych właścicieli.

Zamek był własnością dwóch skłóconych ze sobą rodów - dolna część należała do Firlejów, zaś górna do Skotnickich. Piotr Firlej, na którego losach wzorowana była postać Cześnika, dokuczał Janowi Skotnickiemu, pierwowzorowi Rejenta. W odpowiedzi na to Skotnicki skierował rynny w stronę zabudowań Firleja. Wtedy Firlej napadł na robotników Skotnickiego, którzy naprawiali mury górnej części zamku, niszcząc przy tym rynny. Skotnicki pozwał Firleja do sądu i wygrał. Jednak prawdziwy koniec ich sporom dał ślub Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką w 1630 roku.