Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa - test

Opowieści z Narnii to cykl siedmiu powieści fantasy autorstwa C.S. Lewisa, uważane za klasykę literatury dziecięcej. Lew, czarownica i stara szafa, wydane w 1950 roku, stanowią pierwszą część cyklu.

Powieść Lew, czarownica i stara szafa opowiada historię czwórki zwyczajnych dzieci: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji Pevensie, które odkrywają szafę, prowadzącą do magicznego świata Narnii.

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę z książki ’’Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa’’ lub poćwiczyć do nadchodzącej kartkówki? Sprawdź, ile pamiętasz, rozwiązując ten quiz, w którym pojawią się pytania takie jak:

- Jak Łucja odkryła drogę do Narnii?
- Jak miał na imię faun, którego Łucja spotkała jako pierwszego po przybyciu do Narnii?
- Jak nazywano dzieci w Narnii?
- Czym karmiła Edmunda Biała Czarownica?

Powodzenia!

Wiedza w pigułce

Jakie postacie pojawiają się w powieści "Lew, czarownica i stara szafa"?

Szkoła podstawowa

Oto główne postacie występujące w powieści fantasy „Lew, Czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa, należącej do cyklu „Opowieści z Narnii”:

- Łucja Pevensie - najmłodsza z rodzeństwa Pevensie. Pierwsza trafia do Narnii przez starą szafę. Jest ciekawska, niewinna i odważna. Ma specjalne powiązanie z Aslanem.

- Edmund Pevensie – kolejny z rodzeństwa Pevensie, starszy od Łucji. Początkowo zostaje uwiedziony przez Białą Czarownicę obietnicami władzy i słodkościami. Później rozumie swój błąd i dąży do odkupienia.

- Zuzanna Pevensie - starsza od Edmunda. Ostrożna i troskliwa, często pełni rolę matki dla młodszego rodzeństwa podczas ich przygód.

- Piotr Pevensie - najstarszy z rodzeństwa, naturalny przywódca. Odważny i honorowy, staje się królem Narnii po pokonaniu Białej Czarownicy.

- Biała Czarownica - złowroga władczyni Narnii, która rzuciła zaklęcie wiecznej zimy na krainę. Pragnie nieprzemijającej władzy i jest gotowa zrobić wszystko, by ją zachować.

- Aslan - majestatyczny lew, który jest alegorią Chrystusa. Symbolizuje dobro, mądrość i ofiarność. Jego pojawienie się oznacza nadzieję dla Narnii.

- Pan i Pani Bóbr - pomocnicy dzieci w ich misji w Narnii. Służą radą i wsparciem, prowadząc ich do Aslana.