Test z lektury "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" - poziom trudny

C.S. Lewis, "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" - oto quiz dla naprawdę doświadczonych Narnijczyków. Pytania są trudne i nie ma co liczyć na taryfę ulgową! Zapytamy m.in. o:

- Jak nazywany jest wiekowy właściciel domu, do którego trafiają dzieci?
- W jaki sposób Aslan został uwolniony z więzów na Kamiennym Stole?
- Jaki dar otrzymała Zuzanna od Świętego Mikołaja?
- W jaki sposób zamienione w kamień przez Czarownicę istoty odzyskały życie?
- Kim była pani MacReady?

Rozwiąż test z lektury "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" i sprawdź swoją wiedzę!

Wiedza w pigułce

Jakie postacie pojawiają się w powieści "Lew, czarownica i stara szafa"?

Szkoła podstawowa

Oto główne postacie występujące w powieści fantasy „Lew, Czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa, należącej do cyklu „Opowieści z Narnii”:

- Łucja Pevensie - najmłodsza z rodzeństwa Pevensie. Pierwsza trafia do Narnii przez starą szafę. Jest ciekawska, niewinna i odważna. Ma specjalne powiązanie z Aslanem.

- Edmund Pevensie – kolejny z rodzeństwa Pevensie, starszy od Łucji. Początkowo zostaje uwiedziony przez Białą Czarownicę obietnicami władzy i słodkościami. Później rozumie swój błąd i dąży do odkupienia.

- Zuzanna Pevensie - starsza od Edmunda. Ostrożna i troskliwa, często pełni rolę matki dla młodszego rodzeństwa podczas ich przygód.

- Piotr Pevensie - najstarszy z rodzeństwa, naturalny przywódca. Odważny i honorowy, staje się królem Narnii po pokonaniu Białej Czarownicy.

- Biała Czarownica - złowroga władczyni Narnii, która rzuciła zaklęcie wiecznej zimy na krainę. Pragnie nieprzemijającej władzy i jest gotowa zrobić wszystko, by ją zachować.

- Aslan - majestatyczny lew, który jest alegorią Chrystusa. Symbolizuje dobro, mądrość i ofiarność. Jego pojawienie się oznacza nadzieję dla Narnii.

- Pan i Pani Bóbr - pomocnicy dzieci w ich misji w Narnii. Służą radą i wsparciem, prowadząc ich do Aslana.