"Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" - test znajomości lektury

C.S. Lewis, "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" - test z lektury. Czy Tobie również marzyło się przejście do tajemniczego i czarownego świata Narnii?

"Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa" to pierwsza z serii książek "Opowieści z Narnii" napisana przez C.S. Lewisa. Akcja rozpoczyna się w czasie II wojny światowej, kiedy czwórka rodzeństwa - Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja - zostaje wysłana na wiejską posesję, by uniknąć bombardowań Londynu. Łucja, najmłodsza z rodzeństwa, odkrywa tajemniczą szafę, która jest portalem do magicznego świata Narnii.

W Narnii rządzi złowroga Biała Czarownica, która rzuciła na krainę zaklęcie wiecznej zimy. Dzieci dowiadują się o przepowiedni, która mówi o tym, że czwórka "synów Adama i córek Ewy" uwolni Narnię spod władzy Czarownicy. Kluczową postacią jest Aslan, majestatyczny lew, który symbolizuje dobro i ma moc uwolnić Narnię od klątwy. W trakcie przygód Edmund zostaje uwiedziony przez Czarownicę, ale ostatecznie rodzeństwo łączy siły z Aslanem, by pokonać zło i przywrócić pokój w Narnii.

A teraz czas na Ciebie! Czy będziesz znał odpowiedzi na pytania takie jak:

- Co Królowa obiecała Edmundowi w zamian za sprowadzenie do niej jego rodzeństwa?
- Kto opowiedział dzieciom o przepowiedni?
- Co zaofiarował Aslan Białej Czarownicy w zamian za oszczędzenie Edmunda?
- Czy czas w prawdziwym świecie biegł w tym samym tempie, co w Narnii?

Odpowiedz na 12 pytań z lektury "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" i sprawdź, ile pamiętasz z tej książki!

Wiedza w pigułce

Jakie postacie pojawiają się w powieści "Lew, czarownica i stara szafa"?

Szkoła podstawowa

Oto główne postacie występujące w powieści fantasy „Lew, Czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa, należącej do cyklu „Opowieści z Narnii”:

- Łucja Pevensie - najmłodsza z rodzeństwa Pevensie. Pierwsza trafia do Narnii przez starą szafę. Jest ciekawska, niewinna i odważna. Ma specjalne powiązanie z Aslanem.

- Edmund Pevensie – kolejny z rodzeństwa Pevensie, starszy od Łucji. Początkowo zostaje uwiedziony przez Białą Czarownicę obietnicami władzy i słodkościami. Później rozumie swój błąd i dąży do odkupienia.

- Zuzanna Pevensie - starsza od Edmunda. Ostrożna i troskliwa, często pełni rolę matki dla młodszego rodzeństwa podczas ich przygód.

- Piotr Pevensie - najstarszy z rodzeństwa, naturalny przywódca. Odważny i honorowy, staje się królem Narnii po pokonaniu Białej Czarownicy.

- Biała Czarownica - złowroga władczyni Narnii, która rzuciła zaklęcie wiecznej zimy na krainę. Pragnie nieprzemijającej władzy i jest gotowa zrobić wszystko, by ją zachować.

- Aslan - majestatyczny lew, który jest alegorią Chrystusa. Symbolizuje dobro, mądrość i ofiarność. Jego pojawienie się oznacza nadzieję dla Narnii.

- Pan i Pani Bóbr - pomocnicy dzieci w ich misji w Narnii. Służą radą i wsparciem, prowadząc ich do Aslana.