"Ten obcy" - test znajomości lektury

Irena Jurgielewiczowa, "Ten obcy" - test z lektury. Książka o dorosłych problemach bardzo młodych ludzi. Poznajemy w nim czwórkę przyjaciół - Ulę, Pestkę, Mariana i Julka, którzy podczas wakacji znajdują i zagospodarowują małą wysepkę. Pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy chłopak o imieniu Zenek....

Jak dobrze zapamiętałeś tę książkę? Sprawdź swoją wiedzę, rozwiązując test z lektury! Pojawią się w nim pytania takie jak:

- Dlaczego Zenek znalazł się na wyspie?
- Jakie imię nadały dzieci bezdomnemu psu, którego oswoiły?
- Dlaczego Zenek, wraz z Marianem i Julkiem, wdał się w bójkę z chłopcami z wioski?
- Na co zgadzają się chłopcy, by nie wyjść w oczach Zenka na tchórzy?
- Kim jest z zawodu ojciec Uli?

Odpowiedz na 12 pytań i przekonaj się, ile zapamiętałeś z powieści "Ten obcy"!

Wiedza w pigułce

Kim był Zenek Wójcik z powieści "Ten obcy"?

Szkoła podstawowa

Zenek Wójcik to główny bohater książki "Ten obcy" Ireny Jurgielewiczowej. Chłopiec nie ma łatwego życia - ucieka z domu we Wrocławiu, by po śmierci matki uniknąć brutalności ojca alkoholika. W nadziei na lepsze życie poszukuje swojego wujka, Antoniego Janicy.
Pojawiając się na wyspie, Zenek wygląda jak włóczęga, ale mimo to wzbudza zainteresowanie dziewcząt, zwłaszcza Uli. Jego skryta postawa i tajemniczość sprawiają, że inni mają trudność ze zrozumieniem prawdziwych intencji tej postaci. W rzeczywistości to samotny i nieszczęśliwy chłopiec, który marzy o tym, aby zostać marynarzem. Ula dostrzega skrywaną wrażliwość Zenka i zbliża się do niego. Dzięki jej wpływowi chłopak zaczyna się zmieniać, odzyskuje wiarę w ludzi i zakochuje się w Uli. Mimo pewnych błędów, jak kradzież jabłek czy pieniędzy, Zenek zyskuje sympatię czytelnika dzięki swojej inteligencji, determinacji i odwadze. Jego postać pokazuje, jak ważne jest zrozumienie i empatia wobec innych.