Test z Lektury W pustyni i w puszczy

Test wiedzy z lektury W pustyni i w puszczy (H. Sienkiewicz). Test składa się z 15 pytań. Możesz spodziewać się pytań takich jak:

- Gdzie rozpoczyna się akcja powieści?
- Jak brzmi nazwisko głównego bohatera powieści, Stasia?
- Jakie imię otrzymał pies Nel, olbrzymi mastif, którego dziewczynka dostała jako świąteczny prezent?
- Które drzewo stało się przez pewien czas „domem” dla dzieci i ich czarnoskórych przyjaciół?

Rozwiąż test z lektury "W pustyni i w puszczy" i sprawdź, ile zapamiętałeś z tej młodzieżowej powieści Henryka Sienkiewicza!

Wiedza w pigułce

Czym jest Kraków w powieści "W pustyni i w puszczy"?

Szkoła podstawowa

Najważniejszym drzewem, które pojawiło się w powieści "W pustyni i w puszczy" był baobab. W czasie trwania pory deszczowej posłużył on głównym bohaterom jako schronienie. Według opisu Stasia piętnastu ludzi, trzymając się za ręce, nie objęłoby tego drzewa, które mogło pochodzić z czasów faraonów. W jego spróchniałej dolnej części istniał otwór, który umożliwiał wejście do wnętrza. Aby uczynić z baobabu dom, Staś zdecydował się wykurzyć z niego nieproszonych mieszkańców, takich jak boa i nietoperze, używając do tego rozżarzonych węgli. Wnętrze zostało zaaranżowane za pomocą płacht namiotu, podłoże pokryte piaskiem i wymoszczone mchem. Na noc otwory były zabezpieczane cierniami, aby do środka nie dostało się żadne groźne zwierzę. Dzieci, dla których baobab przez dłuższy czas był niczym dom, postanowiły nazwać go „Kraków”.