Test z Lektury "Tajemniczy ogród" - Poziom Trudny

Frances Hodgson Burnett, "Tajemniczy ogród" - test z lektury na poziomie trudnym.

Tajemniczy ogród to powieść zaliczana do klasyki literatury dziecięcej. Główną bohaterką powieści jest Mary Lennox, która przyszła na świat w Indiach. Rodzice nie interesowali się dziewczynką, jej opiekę pozostawili hinduskiej niańce. Pozbawiona rodzicielskiej czułości, dziewczynka wyrosła na niegrzeczną, kapryśną i chorowitą. Gdy dziewczynka ma dziesięć lat, w jej rodzinnym życiu następują wielkie zmiany i trafia pod opiekę mieszkającego w Anglii wuja, Archibalda Cravena. Pewnego dnia Mary odnajduje klucz do zamkniętego, tajemniczego ogrodu...

A teraz czas na Ciebie! Czy będziesz wiedział:
- Gdzie wychowywała się Mary?
- W jakim hrabstwie Anglii mieszkał Archibald Craven?
- Jakie zwierzę wskazało Mary drogę do ogrodu?
-Jak miał na imię ogrodnik w posiadłości, sprzymierzeniec dzieci?

Sprawdź, czy zdołasz odpowiedzieć na te 12 pytań!

Wiedza w pigułce

Jak można interpretować powieść "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett?

Szkoła podstawowa

Tajemniczy ogród to klasyczna dziecięca powieść, którą można interpretować na kilku płaszczyznach. Książka opowiada o rozwoju, dojrzewaniu, uzdrowieniu i przemianie.

- Uzdrowienie fizyczne i emocjonalne: Ogród w powieści służy jako metafora procesu uzdrawiania. Podobnie jak ogród jest zaniedbany i zarośnięty, tak też przedstawione postacie są emocjonalnie zranione i zamknięte w sobie. Kiedy Mary, Colin, czy nawet pan Craven, opiekują się ogrodem, przechodzą również proces uzdrowienia, który pomaga im otworzyć się emocjonalnie i odnaleźć nowe życie.

- Rozwój osobisty i przemiana: Postacie w opowieści przechodzą znaczący osobisty rozwój. Mary, rozpieszczona i nieprzyjemna dziewczynka, staje się troskliwą i serdeczną dziewczyną. Colin, który wierzy, że jest chorowity i umrze młodo, zyskuje fizyczną siłę i pewność siebie, spędzając czas na dworze.

- Moc uzdrowicielska natury: Ogród symbolizuje moc natury. Idea, że spędzanie czasu na łonie natury może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, jest kluczowym motywem w książce.

- Moc pozytywnego myślenia: Idea "magicznych myśli" podkreśla moc pozytywnego myślenia i wpływ, jaki może mieć na życie. Zarówno Mary, jak i Colin przezwyciężają wyzwania fizyczne i emocjonalne poprzez zmianę sposobu myślenia.

- Metafora dzieciństwa i dojrzewania: Ogród można także postrzegać jako metaforę dzieciństwa i dojrzewania. Podobnie jak ogród potrzebuje pielęgnacji i opieki, tak samo dzieci i młodzież potrzebują ciepła, serdeczności, troski i bezpiecznego środowiska, aby wzrastać i prawidłowo się rozwijać.