Test z Lektury Latarnik

Test wiedzy z lektury Latarnik, Henryk Sienkiewicz. Test składa się z 15 pytań.

Latarnik, nowela Henryka Sienkiewicza wydana w 1882 w Warszawie, uchodzi za jedną z najlepszych polskich nowel. Przedstawia ona historię polskiego emigranta politycznego, Skawińskiego, który obsługiwał latarnię morską położoną na wyspie. Ten nostalgiczny utwór powstał podczas podróży Sienkiewicza po Stanach Zjednoczonych, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami.

- Jak nazywało się portowe miasto, do którego przybył Skawiński, aby objąć pracę latarnika?
- Co stało się z latarnikiem, który wcześniej zajmował się latarnią?
- Jaki był tytuł utworu, który obudził w Skawińskim uśpioną tęsknotę za ojczyzną?
- Po upadku którego powstania Skawiński skazany został na tułaczkę?

Rozwiąż quiz z noweli "Latarnik" Henryka Sienkiewicza i sprawdź, ile pamiętasz z tej książki!

Wiedza w pigułce

Czy nowela "Latarnik" oparta jest na faktach?

Szkoła podstawowa

Henryk Sienkiewicz spędził dwa lata swojego życia w Stanach Zjednoczonych w czasie, kiedy polskie ziemie znajdowały się pod zaborami. Pod wpływem tej podróży napisał kilka utworów, m.in. Latarnika. W przypisach do noweli ujawnił: "Opowiadanie to osnute jest na wypadku rzeczywistym, o którym pisał w swoim czasie Julian Horain w jednej ze swoich korespondencji z Ameryki". Postać latarnika Skawińskiego wzorowana była na Polaku o nazwisku Siellawa. Utracił on posadę latarnika, gdy zaniedbał swoje obowiązki zafascynowany lekturą "Murdelio" autorstwa Zygmunta Kaczkowskiego.

Przedstawiając wcześniejsze losy Skawińskiego i dając mu lekturę "Pana Tadeusza", Sienkiewicz stworzył opowieść o losach polskich emigrantów, ich tęsknocie za krajem i słodko-gorzkim życiu z dala od ojczyzny.