"Lalka" - test znajomości lektury

Bolesław Prus, "Lalka" - test z lektury. Czy dobrze znasz fabułę tej gorzkiej w wymowie, wciąż nadspodziewanie pod pewnymi względami aktualnej powieści?

Lalka to powieść społeczno-obyczajowa Bolesława Prusa publikowana początkowo w odcinkach w dzienniku „Kurier Codzienny”, a następnie wydana jako powieść w 1890 roku w Warszawie. Powieść podzielona jest na II tomy i pojawia się w niej kilka wątków:

- Wątek miłości Wokulskiego do Izabeli – główny
- Wątek Rzeckiego
- Wątek baronostwa Krzeszowskich
- Wątek Heleny Stawskiej
- Wątek Ochockiego

W tym teście pojawią się pytania między innymi o:
- Jak nazywał się "stary subiekt"?
- Co robiła Izabela w kościele św. Józefa na Krakowskim Przedmieściu, gdzie spotkał ją Wokulski?
- W jaki sposób Izabela i Starski próbują wyprowadzić w pole Wokulskiego?
- Jak zakończył się proces pani Stawskiej?

Sprawdź, ile zapamiętałeś z powieści "Lalka", rozwiązując ten test!

Wiedza w pigułce

Co zainspirowało Bolesława Prusa do napisania powieści "Lalka"?

Liceum

Na początku 1887 roku w dzienniku "Gazeta Polska" pojawiła się informacja o procesie młodej kobiety w Bernie, oskarżonej o kradzież lalki. Kobieta została uniewinniona, ponieważ sprzedawca potwierdził, że lalka została u niego zakupiona. Te wydarzenia zainspirowały Bolesława Prusa do napisania "Lalki", a już kilka miesięcy później powieść zaczęła ukazywać się w odcinkach na łamach "Kuriera Codziennego". W 1897 roku Prus napisał w liście do swojego przyjaciela:

"W powieści Lalka znajduje się rozdział poświęcony procesowi o kradzież lalki, rzeczywistej lalki dziecinnej. Otóż taki proces miał miejsce w Wiedniu. A ponieważ fakt ten wywołał w moim umyśle skrystalizowanie się, sklejenie się całej powieści, więc przez wdzięczność użyłem wyrazu Lalka za tytuł. Powieść, o której mówię, powinna mieć tytuł: «Trzy pokolenia». Może nawet byłaby lepiej rozumiana z takim nazwiskiem."

Pomimo częstych skojarzeń, sam autor w notatkach do powieści zaznaczał, że tytuł nie odnosi się do Izabeli Łęckiej.

źródło: Wikipedia