"Makbet" - test znajomości lektury

William Szekspir, "Makbet" - test z lektury. Jak dobrze pamiętasz ponadczasową opowieść o amoralności i bezwzględnym dążeniu do władzy?

"Makbet" to jedna z najsłynniejszych tragedii Shakespeare'a, opowiadająca o tragicznej ambicji szkockiego szlachcica. Po tym, jak wojownik Makbet dowiaduje się od trzech wiedźm, że zostanie królem, pod wpływem namów żony podejmuje decyzję o zabójstwie obecnego króla, Duncana. Ten akt prowadzi do dalszego rozlewu krwi i spirali przemocy. Makbet, coraz bardziej paranoiczny i pełen wyrzutów sumienia, popada w szaleństwo, które prowadzi do jego upadku i śmierci.
Sztuka ta bada temat ambicji, moralności, niebezpieczeństwa związanego z żądzą władzy oraz nieuchronności przeznaczenia.

Czy pamiętasz tę tragedię na tyle dobrze, aby odpowiedzieć na pytania takie jak:

- Gdzie rozgrywa się akcja utworu?
- Do czego namawia męża lady Makbet, dowiedziawszy się o przepowiedni czarownic?
- Jakie wizje dręczą Makbeta podczas uczty?
- Co spotkało Lady Makbet?
- Kto został następcą Makbeta na tronie?

Rozwiąż test z lektury "Makbet" i przekonaj się, ile pamiętasz z tego szekspirowskiego dzieła!

Wiedza w pigułce

Czy Makbet był postacią historyczną?

Liceum

"Makbet" Williama Szekspira luźno opiera się na historycznych wydarzeniach i postaciach ze szkockiej historii. Prawdziwy Makbet, znany jako Mac Bethad mac Findlaích, był królem Szkocji od 1040 do 1057 roku. Jednak życie historycznego Makbeta różniło się znacznie od tragicznej opowieści stworzonej przez Szekspira.

W historycznych zapisach Makbet rzeczywiście doszedł do władzy po zabiciu króla Duncana, ale nie stało się to w okolicznościach przedstawionych w sztuce. Rzeczywiste panowanie Makbeta było stosunkowo stabilne i udane, w przeciwieństwie do paranoicznej postaci stworzonej przez Szekspira.

Szekspir oparł "Makbeta" głównie na "Kronikach Anglii, Szkocji i Irlandii" Raphaela Holinsheda. Niemniej jednak dramaturg znacznie zaadaptował historię, aby dostosować ją do swoich artystycznych zamierzeń. Mimo iż „Makbet” ma pewne podstawy historyczne, to utwór należy traktować jako dzieło fikcyjne.

źródło: Wikipedia