Test z Lektury "Chłopcy z Placu Broni" - Poziom Trudny

"Chłopcy z placu broni" to opowieść węgierskiego pisarza Ferenca Molnara z 1907 roku. Opowiada ona o grupie chłopców z Budapesztu, którzy rywalizują o niewielki plac, który traktują jak swoje królestwo. Kiedy nowa banda, dowodzona przez Feriego Acza, próbuje przejąć plac, Boka i jego przyjaciele postanawiają stawić opór. Zorganizowane bitwy, sojusze, zdrady i próby negocjacji stają się codziennością chłopców. Poprzez serię konfliktów i wyzwań, młodzi bohaterowie uczą się wartości przyjaźni, honoru i odpowiedzialności. W trakcie tych wydarzeń Molnár ukazuje głębokie emocje i zmieniające się relacje między chłopcami.

Ferenc Molnar, "Chłopcy z Placu Broni" - test z lektury na poziomie trudnym.

Jak miał na imię Boka? Do czego Gereb próbował namówić dozorcę Słowaka? Sprawdź, czy znasz tę lekturę wystarczająco dobrze i zdołasz odpowiedzieć na te 12 pytań!

Wiedza w pigułce

Jaki jest najważniejszy wątek powieści "Chłopcy z Placu Broni"?

Szkoła podstawowa

Powieść opisuje przygody Ernesta Nemeczka - najmniej poważanego członka grupy Chłopców z Planu Broni. Nemeczek podczas zwiadów w ogrodzie botanicznym, terytorium wrogiej grupy Czerwonych Koszul, przeziębia się, a potem dostaje zapalenia płuc po „kąpieli” zaserwowanej mu przez drużynę wroga. Mimo choroby chłopiec ucieka z domu i uczestniczy w kluczowej bitwie, przyczyniając się do zwycięstwa swoich. Po bitwie zostaje zaniesiony do domu przez swojego przywódcę, Janosza Bokę, i wkrótce umiera. Choć Plac Broni zostaje niebawem sprzedany pod budowę domu, chłopcy pocieszeni są myślą, że Nemeczek, który oddał za niego życie, nie zobaczył tej straty.