Test z Lektury "Mały Książę" - Poziom Trudny

Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę" - test z lektury na poziomie trudnym, w którym pojawią się pytania m.in. o:

- Ile kolców miała róża do obrony przed światem?
- Ile trwa dzień na planecie Latarnika?
- Do czego róża odczuwała wstręt?

Sprawdź, czy znasz tę filozoficzną powiastkę wystarczająco dobrze, aby odpowiedzieć na te 12 pytań!

Czy wiesz, że... Za postacią tytułowego bohatera, Małego Księcia, skrył się sam pisarz. Rozmawy Małego Księcia z Pilotem są tak naprawdę rozmową pisarza z samym sobą, rozmyślaniem nad tematami, które zawsze były dla niego ważne, szukaniem odpowiedzi o sens więzi między ludźmi.

Narratorem powieści jest Pilot, wzorowany na samym pisarzu, różni się od typowych dorosłych. Choć pamięta, jak się czuł, będąc w młodości niezrozumianym przez otoczenie, decyduje się dostosować do świata dorosłych, zostając pilotem. Jego awaria na Saharze prowadzi do spotkania z Małym Księciem, który przekazuje mu głębokie lekcje życiowe i filozoficzne.

Wiedza w pigułce

Jakie postacie spotkał Mały Książę podczas swojej wędrówki?

Szkoła podstawowa

Mały Książę wyruszył w podróż ze swojej asteroidy B-612, aby poznać siebie i świat. Odwiedził 6 planet, z których każda była zamieszkana przez jednego, irracjonalnego dorosłego. Każda z tych znajomości miała za zadanie pokazać absurdy społeczeństwa.

Na jego drodze pojawiają się:

- Król bez poddanych, wydający jedynie takie rozkazy, które dają się spełnić, na przykład nakazując słońcu zachodzić o zachodzie słońca.
- Próżny, który chce słuchać tylko pochwał i być najbardziej podziwianą osobą na swojej niezamieszkałej planecie.
- Pijak, który pije, żeby zapomnieć o wstydzie picia.
- Bankier, który całymi dniami liczy i kataloguje gwiazdy, aby „posiadać” je wszystkie, dzięki czemu czuje się bogaty.
- Latarnik na bezludnej planecie tak małej, że cały dzień trwa minutę. Marnuje on swoje życie, ślepo wykonując rozkazy gaszenia i ponownego zapalania latarni co 30 sekund.
- Geograf w podeszłym wieku, który nigdy nigdzie nie był, ani nie widział żadnej z zapisanych przez siebie rzeczy; nie zna nawet własnej planety.