"Mały Książę" - Test z Lektury

Przed Tobą test z lektury "Mały Książę", powiastki filozoficznej autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Test składa się z 12 pytań, zapytamy między innymi:

-O co poprosił narratora Mały Książę?
- Co Mały Książę codziennie rano robił na swojej planecie?
- Przeliczaniem czego zajmował się Bankier?
- Kim z zawodu był narrator opowieści?

"Mały Książę" to opowieść ukazująca głęboką refleksję nad istotą prawdziwej miłości, nierozerwalnej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego czowieka. Ta pozornie prosta i dziecinna opowiastka stawia wiele głębokich pytań o sens więzi pomiędzy ludźmi, a także hierarchię wartości.

Sprawdź, czy poradzisz sobie z pytaniami dotyczącymi fabuły książki o przygodach Małego Księcia!

Wiedza w pigułce

Jakie postacie spotkał Mały Książę podczas swojej wędrówki?

Szkoła podstawowa

Mały Książę wyruszył w podróż ze swojej asteroidy B-612, aby poznać siebie i świat. Odwiedził 6 planet, z których każda była zamieszkana przez jednego, irracjonalnego dorosłego. Każda z tych znajomości miała za zadanie pokazać absurdy społeczeństwa.

Na jego drodze pojawiają się:

- Król bez poddanych, wydający jedynie takie rozkazy, które dają się spełnić, na przykład nakazując słońcu zachodzić o zachodzie słońca.
- Próżny, który chce słuchać tylko pochwał i być najbardziej podziwianą osobą na swojej niezamieszkałej planecie.
- Pijak, który pije, żeby zapomnieć o wstydzie picia.
- Bankier, który całymi dniami liczy i kataloguje gwiazdy, aby „posiadać” je wszystkie, dzięki czemu czuje się bogaty.
- Latarnik na bezludnej planecie tak małej, że cały dzień trwa minutę. Marnuje on swoje życie, ślepo wykonując rozkazy gaszenia i ponownego zapalania latarni co 30 sekund.
- Geograf w podeszłym wieku, który nigdy nigdzie nie był, ani nie widział żadnej z zapisanych przez siebie rzeczy; nie zna nawet własnej planety.