Test z Lektury "Quo vadis" - Poziom Trudny

Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis" - test z lektury na poziomie trudnym.

Quo vadis jest powieścią historyczną osadzoną w w Rzymie, w latach 63–68 r., podczas końcowych 6 lat panowania cesarza Nerona.
W powieści pojawiają się bohaterowie historyczni tacy jak Neron, jego kochanka Akte, Piotr Apostoł oraz Petroniusz, patrycjusz rzymski, który u Sienkiewicza występuje jako wujek Winicjusza.
Postaciami fikcyjnymi są m.in. Marek Winicjusz, jego ukochana Ligia, Ursus i Eunice.

A teraz kolej na Ciebie! Czy będziesz wiedział, jakie były ostatnie słowa Ligii do Marka Winicjusza? Co miało być kulminacyjnym momentem igrzysk? Sprawdź, czy znasz tę "powieść z czasów Nerona" wystarczająco dobrze, aby odpowiedzieć na te 12 pytań!

Wiedza w pigułce

Co oznacza tytuł powieści "Quo vadis"?

Liceum

Tytuł "Quo vadis: Powieść z czasów Nerona" nawiązuje do legendy dotyczącej św. Piotra. "Quo vadis?" w łacinie oznacza "Dokąd idziesz?".

Według legendy, podczas prześladowań chrześcijan w Rzymie za czasów cesarza Nerona, św. Piotr postanowił opuścić miasto, aby uniknąć męczeństwa. Na drodze, gdy opuszczał miasto, spotkał Jezusa Chrystusa, który zmierzał w przeciwnym kierunku. Św. Piotr zapytał Go: "Quo vadis, Domine?" ("Dokąd idziesz, Panie?"). Chrystus odpowiedział, że idzie do Rzymu, aby ponownie zostać ukrzyżowanym. Ten moment był dla św. Piotra objawieniem i przypomnieniem o swoim powołaniu, w wyniku czego postanowił wrócić do Rzymu i stawić czoła swojemu przeznaczeniu jako męczennik.

Henryk Sienkiewicz wykorzystał ten motyw w tytule swojej powieści, aby ukazać ducha nieugiętości i poświęcenia pierwszych chrześcijan w obliczu prześladowań.