Test z lektury "Syzyfowe prace" - Poziom Trudny

Przed Tobą test z lektury Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego. Ta wydana w 1897 roku powieść opowiada o czasach rusyfikacji i walce młodzieży o zachowanie polskiej tożsamości wśród młodzieży gimnazjalnej. Lektura śledzi losy Marcinka Borowicza, który rozpoczyna swoją edukację. Jesteśmy świadkami powolnej rusyfikacji chłopca w szkole, a następnie budzenia się w nim uczuć patriotycznych. Inspirującymi postaciami z lektury są także nowi koledzy Marcinka - Andrzej Radek oraz Bernard Zygier.

Czy będziesz wiedział:
- Za co Andrzejowi Radkowi groziło wydalenie ze szkoły?
- Kim była "stara Przepiórzyca"?
- Gdzie znajduje się gimnazjum, do którego uczęszcza Marcin?
- Gdzie Marcin najczęściej widywał Birutę?
- Co spotkało egzaminatora Majewskiego ze strony Marcina?

Sprawdź, czy zdołasz odpowiedzieć na te 12 pytań na poziomie trudnym.

Wiedza w pigułce

Co dzieje się w powieści "Syzyfowe prace"?

Szkoła podstawowa

Marcinek Borowicz zostaje oddany przez rodziców na naukę do szkoły w Owczarach pod opiekę pana Wiechowskiego. Jako wynagrodzenie za przygotowanie chłopca do egzaminów gimnazjalnych rodzina Borowiczów płaci nauczycielowi różnymi dobrami, takimi jak mąka czy ryby. W szkole Marcinek zdobywa podstawową wiedzę z języka rosyjskiego, co jest kluczowe przed zbliżającymi się egzaminami do gimnazjum w Klerykowie. Mimo iż Rosjanie traktują Polaków z góry i lekceważąco, młody Borowicz z sukcesem zdaje egzaminy i przenosi się na stancję u pani Przepiórkowskiej, potocznie nazywanej "starą Przepiórzycą".

Śmierć matki Marcina wprowadza cień smutku w jego życie, ale codzienność szkolna toczy się nieubłaganie dalej. Po wakacjach w szkole zmienia się dyrektor oraz nauczyciele, a Marcin stopniowo ulega rusyfikacji. Do klasy dołączają dwaj nowi uczniowie: ciężko pracujący Andrzej Radek i Bernard Zygier, który pobudza uczniowskie serca do odkrywania tożsamości narodowej i uczuć patriotycznych.

Marcin przeżywa swoją pierwszą miłość - zakochuje się od pierwszego wejrzenia w pannie Annie Stogowskiej, zwanej "Birutą". Ich miłość rozwija się bez słów, a poranne spotkania w parku nadają jej magiczny urok. Po zakończeniu roku szkolnego i wakacjach spędzonych w Gawronkach, Marcin wraca do Klerykowa jako dorosły mężczyzna. Po pomyślnie zdanej maturze pragnie odnaleźć swoją ukochaną, jednak dowiaduje się o jej przeprowadzce do Rosji. W tym smutnym okresie wsparcie oferuje mu przyjaciel, Andrzej Radek.