Test z Lektury "Balladyna" - Poziom Trudny

Juliusz Słowacki, "Balladyna" - czy ten test z lektury na poziomie trudnym będzie dla Ciebie dużym wyzwaniem?

Goplana, nimfa będąca królową jeziora Gopła, jest zakochana w kochanku Balladyny, Grabcu. Goplana, z powodu swojej zazdrości ingeruje w sprawy ludzi i komplikuje ich przeznaczenie. Czarnowłosa i egoistyczna Balladyna oraz jej pracowita i uczciwa, złotowłosa siostra, Alina, zaczynają konkurować ze sobą o względy Kirkora, bogatego księcia szukającego żony wśród wiejskich dziewcząt. Historia zaczyna się od niewinnej rywalizacji w zbieraniu malin, a kończy na morderstwie... I to nie jednym.

Czy będziesz wiedział, jakie imiona noszą zaufani pomocnicy nimfy Goplany? W jaki sposób Goplana ukarała Grabca za spotkanie z Balladyną? W jaki sposób Wdowa straciła wzrok?
Sprawdź, czy zdołasz odpowiedzieć na te 12 pytań!

Wiedza w pigułce

Szekspir inspiracją dla Słowackiego do napisania Balladyny?

Szkoła podstawowa

"Z wszystkich rzeczy, które dotychczas moja mózgownica urodziła, ta tragedia jest najlepszą, zwłaszcza, że otworzyła mi nową drogę, (…) Jeżeli ma ona rodzinne podobieństwo z którą znajomą sztuką, to chyba z "Królem Learem" Szekspira. O, gdyby stanęła kiedy przy królu Learze!" - tak w 1834 roku w liście do swojej matki Słowacki chwalił "Balladynę".

Nie tylko inspiracja Szekspirem jest odczuwalna w "Balladynie". Już sam tytuł nawiązuje do ballady, gatunku cechującego się elementami fantastycznymi i ludowymi przesądami. Ta mieszanka baśniowego opowiadania z szekspirowskim stylem była dla Słowackiego tak świeża i niepowtarzalna, że jak pisał do swojej matki, "Balladyna" otworzyła przed nim "nowy kraj poetyczny, nietknięty ludzką stopą, kraj obszerniejszy niż ta biedna ziemia, bo idealny".