Test z Lektury "Szatan z siódmej klasy" - Poziom Trudny

Kornel Makuszyński, "Szatan z siódmej klasy" - test z lektury na poziomie trudnym.

Adaś Cisowski, czyli tytułowy "Szatan", profesor Paweł Gąsowski oraz dziewczyna o pięknych fiołkowych oczach, które uwielbiał Adaś - to tylko kilkoro bohaterów tej młodzieżowej powieści Kornela Makuszyńskiego. Czy znasz ich przygody na tyle dobrze, aby odpowiedzieć na takie pytania z lektury:

- Jakiego przedmiotu uczył profesor Gąsowski?
- Wielbicielem której postaci historycznej był profesor Gąsowski?
- Jak miała na imię sympatia Adasia, bratanica profesora?
- Z czego zrezygnował Adaś, aby na prośbę profesora poprowadzić śledztwo?

Rozwiąż test z lektury "Szatan z siódmej klasy" i sprawdź, czy zdołasz odpowiedzieć na te 12 pytań!

Wiedza w pigułce

Co się stało z kontynuacją powieści "Szatan z siódmej klasy"?

Szkoła podstawowa

Po sukcesie "Szatana z siódmej klasy", Kornel Makuszyński postanowił stworzyć dalszy ciąg powieści pod tytułem "Drugie wakacje Szatana". Akcja książki miała miejsce rok po wydarzeniach z poprzedniej części, kiedy to Adam Cisowski zbliżał się do matury. Niestety, plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej - rękopis planowanej do wydania w grudniu 1939 roku książki uległ zniszczeniu w zbombardowanym warszawskim mieszkaniu pisarza. Sam Makuszyński ocalał, jednak stracił wszystkie materialne rzeczy.

Podczas okupacji wydanie książki było niemożliwe, a po zakończeniu wojny w 1945 roku Makuszyński został objęty przez władze komunistyczne zakazem publikacji i poddany szykanom. Był marginalizowany, gdyż "miał, lub mógł mieć, zły wpływ na powojenną młodzież". W tych warunkach pisarz nie zdecydował się na odtworzenie powieści.

źródło: Wikipedia