"Szatan z siódmej klasy" - test z lektury

Przed Tobą test z lektury "Szatan z siódmej klasy" (Kornel Makuszyński). Test składa się z 12 pytań.

Akcja młodzieżowej powieści "Szatan z siódmej klasy" odbywa się w Warszawie oraz we wsi Bejgoła. Głównym bohaterem książki jest "Szatan", czyli Adaś Cisowski - inteligentny chłopiec z siódmej klasy gimnazjum, mający żyłkę detektywistyczną. Chłopiec, wraz z rodziną profesora Gąsowskiego, będzie musiał zmierzyć się z tajemnicą z czasów wojen napoleońskich...

A teraz czas na Ciebie! Czy pamiętasz tę książkę na tyle dobrze, aby odpowiedzieć na pytania takie jak:

- Dlaczego uczniowie byli zawsze przygotowani na lekcje profesora Gąsowskiego?
- Jak Adam znalazł winowajcę kradzieży wiecznego pióra?
- Kto przyszedł na pomoc uwięzionemu w piwnicy Adasiowi?
- Dlaczego Adaś poddał rodzeństwo testowi z moczeniem rąk?

Rozwiąż test z lektury "Szatan z siódmej klasy" i sprawdź, jak dobrze znasz tę powieść Makuszyńskiego!

Wiedza w pigułce

Co się stało z kontynuacją powieści "Szatan z siódmej klasy"?

Szkoła podstawowa

Po sukcesie "Szatana z siódmej klasy", Kornel Makuszyński postanowił stworzyć dalszy ciąg powieści pod tytułem "Drugie wakacje Szatana". Akcja książki miała miejsce rok po wydarzeniach z poprzedniej części, kiedy to Adam Cisowski zbliżał się do matury. Niestety, plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej - rękopis planowanej do wydania w grudniu 1939 roku książki uległ zniszczeniu w zbombardowanym warszawskim mieszkaniu pisarza. Sam Makuszyński ocalał, jednak stracił wszystkie materialne rzeczy.

Podczas okupacji wydanie książki było niemożliwe, a po zakończeniu wojny w 1945 roku Makuszyński został objęty przez władze komunistyczne zakazem publikacji i poddany szykanom. Był marginalizowany, gdyż "miał, lub mógł mieć, zły wpływ na powojenną młodzież". W tych warunkach pisarz nie zdecydował się na odtworzenie powieści.

źródło: Wikipedia