Test z lektury "W pustyni i w puszczy" - poziom trudny

Henryk Sienkiewicz, "W pustyni i w puszczy" - test znajomości lektury na poziomie zaawansowanym. Czy uda Ci się odpowiedzieć na nieco trudniejsze pytania?

"Pustyni i w puszczy" to młodzieżowa powieść przygodowa autorstwa Henryka Sienkiewicza, która początkowo w latach 1910-1911 była publikowana w odcinkach na łamach "Kuriera Warszawskiego". Książka, wydana w 1911 roku, doczekała się tłumaczeń na 21 języków do 1985 roku i zdobyła status międzynarodowego bestsellera. Poznamy w niej Nel Rawlison, Stasia Tarkowskiego oraz Kalego i Meę, którzy będą pomagać dzieciom, a także klika czarnych charakterów, m.in. Mehdiego oraz Gebhra.

Kim była pani Olivier? Co w języku arabskim oznacza słowo "saba"?
Sprawdź, ile pamiętasz! Test z lektury "W pustyni i w puszczy" - sprawdź swoją wiedzę.

Wiedza w pigułce

Czym jest Kraków w powieści "W pustyni i w puszczy"?

Szkoła podstawowa

Najważniejszym drzewem, które pojawiło się w powieści "W pustyni i w puszczy" był baobab. W czasie trwania pory deszczowej posłużył on głównym bohaterom jako schronienie. Według opisu Stasia piętnastu ludzi, trzymając się za ręce, nie objęłoby tego drzewa, które mogło pochodzić z czasów faraonów. W jego spróchniałej dolnej części istniał otwór, który umożliwiał wejście do wnętrza. Aby uczynić z baobabu dom, Staś zdecydował się wykurzyć z niego nieproszonych mieszkańców, takich jak boa i nietoperze, używając do tego rozżarzonych węgli. Wnętrze zostało zaaranżowane za pomocą płacht namiotu, podłoże pokryte piaskiem i wymoszczone mchem. Na noc otwory były zabezpieczane cierniami, aby do środka nie dostało się żadne groźne zwierzę. Dzieci, dla których baobab przez dłuższy czas był niczym dom, postanowiły nazwać go „Kraków”.