Test z lektury "W pustyni i w puszczy"

Henryk Sienkiewicz, "W pustyni i w puszczy" - test znajomości lektury. Sprawdź, czy wciąż pamiętasz losy Stasia i Nel!

Akcja powieści "W pustyni i w puszczy" rozpoczyna się w 1884 r. w Port Said. Młodzi bohaterowie, Staś Tarkowski i Nel Rawlison, zostają uprowadzeni przez Beduinów i przetransportowani do Chartumu pod rozkazami Mahdiego, przywódcy powstania przeciw Anglikom. Po wyczerpującej podróży przez pustynię dowiadują się, że ich los jest jeszcze bardziej skomplikowany...
W trudnej podróży przez dziką Afrykę towarzyszą im niewolnicy - Kali i Mea. Po wielu przygodach i niebezpieczeństwach - dzieci oswajają wycieńczonego słonia Kinga, na ich obozowisko napadają lwy, a Nel choruje na febrę - udaje im się wrócić do swoich rodzin. Na koniec dowiadujemy się, że Staś i Nel w przyszłości wzięli ślub.

Czy będziesz wiedział, jaki prezent Staś dostał na Wigilię oraz przy budowie czego pracowali ojcowie Stasia i Nel?
Test z lektury "W pustyni i w puszczy" - sprawdź swoją wiedzę!

Wiedza w pigułce

Czym jest Kraków w powieści "W pustyni i w puszczy"?

Szkoła podstawowa

Najważniejszym drzewem, które pojawiło się w powieści "W pustyni i w puszczy" był baobab. W czasie trwania pory deszczowej posłużył on głównym bohaterom jako schronienie. Według opisu Stasia piętnastu ludzi, trzymając się za ręce, nie objęłoby tego drzewa, które mogło pochodzić z czasów faraonów. W jego spróchniałej dolnej części istniał otwór, który umożliwiał wejście do wnętrza. Aby uczynić z baobabu dom, Staś zdecydował się wykurzyć z niego nieproszonych mieszkańców, takich jak boa i nietoperze, używając do tego rozżarzonych węgli. Wnętrze zostało zaaranżowane za pomocą płacht namiotu, podłoże pokryte piaskiem i wymoszczone mchem. Na noc otwory były zabezpieczane cierniami, aby do środka nie dostało się żadne groźne zwierzę. Dzieci, dla których baobab przez dłuższy czas był niczym dom, postanowiły nazwać go „Kraków”.