"Balladyna" - Test z Lektury

Test z lektury "Balladyna" (Juliusz Słowacki). Test składa się z 12 pytań.

Balladyna to dramat romantyczny w pięciu aktach, napisany przez Juliusza Słowackiego i wydany w Paryżu w 1839 roku. Główną bohaterką dramatu jest tytułowa Balladyna - córka ubogiej wdowy, z natury bezwzględna egoistka, pragnąca za wszelką cenę władzy i bogactwa. Poznajemy również jej siostrę, Alinę, szczerą, uczciwą dziewczynę. Siostry zaczynają rywalizować o względy księcia Kirkora i Balladyna, wiedząc, że nie zwycięży ze swoją siostrą, zabija ją.
W utworze poznajemy również postacie takie jak Pustelnik, Grabiec, Filon i Fon Kostryn. Pojawia się także wiele wierzeń ludowych i motywów fantastycznych.

A teraz kolej na Ciebie! Czy będziesz wiedział, jak nazywał się książę, o którego względy współzawodniczyły siostry - Alina i Balladyna? W jaki sposób Goplana ukarała Balladynę? Sprawdź, jak dobrze pamiętasz ten dramat!

Wiedza w pigułce

Szekspir inspiracją dla Słowackiego do napisania Balladyny?

Szkoła podstawowa

"Z wszystkich rzeczy, które dotychczas moja mózgownica urodziła, ta tragedia jest najlepszą, zwłaszcza, że otworzyła mi nową drogę, (…) Jeżeli ma ona rodzinne podobieństwo z którą znajomą sztuką, to chyba z "Królem Learem" Szekspira. O, gdyby stanęła kiedy przy królu Learze!" - tak w 1834 roku w liście do swojej matki Słowacki chwalił "Balladynę".

Nie tylko inspiracja Szekspirem jest odczuwalna w "Balladynie". Już sam tytuł nawiązuje do ballady, gatunku cechującego się elementami fantastycznymi i ludowymi przesądami. Ta mieszanka baśniowego opowiadania z szekspirowskim stylem była dla Słowackiego tak świeża i niepowtarzalna, że jak pisał do swojej matki, "Balladyna" otworzyła przed nim "nowy kraj poetyczny, nietknięty ludzką stopą, kraj obszerniejszy niż ta biedna ziemia, bo idealny".